Ogłoszenia 11 Lutego 2018 r.

Szósta Niedziela Zwykła

 1. Od dziś do I Niedzieli Wielkiego Postu włącznie przeżywamy 51 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
  W tym roku pod hasłem: „Trzeźwość, egzaminem z wolności”. Jego celem jest włączenie nas wszystkich w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pijaństwo przynosi cierpienie wielu ludziom, a zwłaszcza rodzinom.
  Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości.

  1. Najbliższa środa, 14 lutego, to Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post. Czas nawrócenia i pokuty.
   W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00; 15.00 – poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia; 17.00 dla dzieci i 18.30. Posypanie głów popiołem, na znak gotowości do podjęcia pokuty, w czasie każdej Mszy św.

  2. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14 do 60 roku życia.
   Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

  3. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych.
   W naszym kościele:
   Droga Krzyżowa - w piątki o godz. 17.00 - dla dzieci i o godz. 18.00 - dla dorosłych.
   Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

  4. Od Środy Popielcowej do niedzieli Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty.
   Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który daje nam siłę zaczynania od nowa. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła.

  5. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

  6. Od Środy Popielcowej, już po raz czwarty, w obu warszawskich diecezjach będziemy przeżywać Liturgię Stacyjną. Na wzór tradycji rzymskiej, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejne dni wierni gromadzą się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie zwanych kościołami stacyjnymi. Jest to okazja do zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem.
   Każdego dnia Wielkiego Postu w wyznaczonym kościele będzie obowiązywał ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi; do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec; o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa; o 19.00 Gorzkie Żale. Na zakończenie Msza św. o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski.
   W gablocie na zewnątrz kościoła wywieszony jest pełny wykaz Kościołów Stacyjnych wraz z ramowym programem liturgii obowiązującym w tych kościołach.
   Ten wykaz znajdziemy także na ulotkach wyłożonych na stoliku.
   Nasz kościół będzie Kościołem Stacyjnym 3 marca (sobota). Już dziś wszystkich zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w ten wymiar wielkopostnego nurtu modlitwy.

  7. Pod chórem są do nabycia najnowsze numery czasopism katolickich.