Ogłoszenia 03 Marca 2019 r.

Ósma Niedziela Zwykła

 1. Od dziś do I Niedzieli Wielkiego Postu włącznie przeżywamy 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku pod hasłem: „MŁODZI TRZEŹWI I WOLNI”. Jego celem jest włączenie nas wszystkich w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pijaństwo przynosi cierpienie wielu ludziom, a zwłaszcza rodzinom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości.

  1. Jutro, 4 marca, Święto Św. Kazimierza Królewicza. Dzień Patrona Pasterza naszej Archidiecezji J.Em.Ks.Kard. Kazimierza Nycza. Dostojnego solenizanta polecamy gorącym modlitwom wszystkich Państwa.

  2. Najbliższa środa, 6 marca, to Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post. Czas nawrócenia i pokuty. Czas duchowego przygotowania się do jak najgłębszego przeżycia Misterium naszego odkupienia. W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00; 15.00 – poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia, 17.00 – dla dzieci i 18.30.Posypanie głów popiołem, na znak gotowości do podjęcia pokuty, w czasie każdej Mszy św.

  3. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

  4. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele Droga Krzyżowa - w piątki o godz. 17.00 - dla dzieci i o godz. 18.00 - dla dorosłych. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

  5. Od Środy Popielcowej do niedzieli Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który daje nam siłę zaczynania od nowa. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła.

  6. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

  7. Od Środy Popielcowej, już po raz piąty, w obu warszawskich diecezjach będziemy przeżywać Liturgię Stacyjną. Na wzór tradycji rzymskiej, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejne dni wierni gromadzą się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie zwanych kościołami stacyjnymi. Jest to okazja do zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem. Każdego dnia Wielkiego Postu w wyznaczonym kościele będzie obowiązywał ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi; do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec; o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa; o 19.00 Gorzkie Żale. Na zakończenie Msza św. o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski.
   W gablocie na zewnątrz kościoła wywieszony jest pełny wykaz Kościołów Stacyjnych wraz z ramowym programem liturgii obowiązującym w tych kościołach. Nasz kościół będzie Kościołem Stacyjnym 23 marca (sobota). Już dziś wszystkich zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w ten wymiar wielkopostnego nurtu modlitwy.

  8. Pod chórem są do nabycia najnowsze numery czasopism katolickich.