Ogłoszenia 23 Lutego 2020 r.

Siódma Niedziela Zwykła

 1. Od dziś do I Niedzieli Wielkiego Postu włącznie przeżywamy 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku pod hasłem: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Jego celem jest włączenie nas wszystkich w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pijaństwo przynosi cierpienie wielu ludziom, a zwłaszcza rodzinom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości.

  1. Najbliższa środa, 26 lutego, to Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post. Czas nawrócenia i pokuty. W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00; 15.00 – poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia, 17.00 – dla dzieci i 18.30.Posypanie głów popiołem, na znak gotowości do podjęcia pokuty, w czasie każdej Mszy św.

  2. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

  3. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele Droga Krzyżowa - w piątki o godz. 17.00 - dla dzieci i o godz. 18.00 - dla dorosłych. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

  4. Od Środy Popielcowej do niedzieli Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który daje nam siłę zaczynania od nowa. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła.

  5. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

  6. Od Środy Popielcowej, już po raz szósty, w obu warszawskich diecezjach będziemy przeżywać Liturgię Stacyjną. Na wzór tradycji rzymskiej, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejne dni wierni gromadzą się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie zwanych kościołami stacyjnymi. Jest to okazja do zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem. Każdego dnia Wielkiego Postu w wyznaczonym kościele będzie obowiązywał ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi; do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec; o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa; o 19.00 Gorzkie Żale. Na zakończenie Msza św. o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski. W gablocie na zewnątrz kościoła wywieszony jest pełny wykaz Kościołów Stacyjnych wraz z ramowym programem liturgii obowiązującym w tych kościołach. Nasz kościół będzie Kościołem Stacyjnym 14 marca (sobota). Już dziś wszystkich zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w ten wymiar wielkopostnego nurtu modlitwy.

  7. W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 28 lutego, ulicami Nowego i Starego Miasta przejdzie Droga Krzyżowa. Rozpoczęcie w naszym kościele o godz. 17.30, zakończenie w Warszawskiej Katedrze. Na zakończenie Drogi Krzyżowej odbędzie się uroczyste wprowadzenie do Archikatedry Warszawskiej odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu z Kaplicy Baryczków, o godz. 19.00 – Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rafała Markowskiego i do godz. 24.00 czuwanie modlitewne przed Krzyżem. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu. W związku z tym, w najbliższy piątek, w naszym kościele nie będzie Drogi Krzyżowej zarówno dla dzieci o 17.00, jak i dla dorosłych o godz. 18.00.

  8. Pierwszy piątek Wielkiego Postu to także Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Udzielmy wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych poprzez naszą modlitwę i post. Módlmy się też o miłosierdzie Boże dla wszystkich, którzy dopuścili się tego grzechu. W tych intencjach modlić się będziemy w czasie każdej Mszy św. i w tej samej intencji będą odprawiane tego dnia wszystkie Drogi Krzyżowe.

  9. W przyszłą niedzielę spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 17.00. O godz. 18.00 Gorzkie Żale i o godz. 18.30 Msza św. w intencjach Kół Żywego Różańca.

  10. Przy wyjściu z kościoła są do nabycia najnowsze numery czasopism katolickich. Zachęcamy do lektury prasy religijnej.