Ogłoszenia 28 Marca 2021 r.

Niedziela Palmowa

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
O PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO
PODCZAS UROCZYSTOŚCI RELIGIJNYCH

     Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

     W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

     Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

     Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów.

     Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

  1. W tym duchu, z bólem serca, ale zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami, rozpoczynamy Wielki Tydzień i obchody Świętego Triduum Paschalnego.

  2. W naszym kościele ten czas będzie wyglądał następująco:

   1. W kościele może przebywać jednocześnie maksimum 35 osób - w maseczkach i z zachowaniem dystansu 1,5 metra.
   2. Od poniedziałku do środy możliwość spowiedzi w czasie Mszy świętych o godz. 7.00; 15.00 i 18.30.
   3. W Wielki CzwartekMsza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30. Spowiedź w godzinach 9.00 – 10.00 i 15.00 – 17.00.
   4. W Wielki Piątek – adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 8.00. O godz. 15.00 - Droga Krzyżowa i o godz. 17.00 – Liturgia Męki Pańskiej. Spowiedź w godzinach 9.00 – 10.00 i 14.00 – 16.00.
    Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Tego dnia ograniczmy także oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej przeżyć dzień śmierci naszego Pana.
   5. W Wielką Sobotę – adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 8.00.
    Poświęcenia pokarmów z zachowaniem zasad sanitarnych na zewnątrz kościoła od godz. 8.30 do 16.00. Jeżeli przeżywamy obawę przed zarażeniem możemy uczynić to sami, w gronie rodziny, przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst błogosławieństwa pokarmów znajdziemy na stronie internetowej naszej Parafii.
    O godz. 20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej.
    Na stoliku przy Ciemnicy będą wystawione buteleczki z Wodą święconą.
   6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji Rezurekcyjnej. Mszę św. Rezurekcyjną odprawimy tradycyjnie o godz. 6.00. Pozostałe Msze św. o godz. 9.30; 11.00; 12.00 i 18.30..
  3. Zdajemy sobie sprawę, że dla ludzi wierzących źródłem szczególnego bólu są przepisy dotyczące radykalnych ograniczeń w uczestnictwie we Mszach św. Ból jest tym większy, że nasilenie epidemii przypada na czas najważniejszego okresu liturgicznego, jakim są święta wielkanocne poprzedzone obchodami Wielkiego Tygodnia. Okres epidemii jest jednak czasem nadzwyczajnym. W celu jej zniwelowania wprowadzone zostały różnego rodzaju ograniczenia, zarówno przez władze państwowe, jak i kościelne. Przyjmijmy je w duchu całkowitego posłuszeństwa. Podejmijmy trud duchowego łączenia się z Chrystusem Eucharystycznym za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych. Zachęcamy wszystkich Parafian do duchowej jedności.

  4. Pod chórem są do nabycia najnowsze numery czasopism katolickich.