Ogłoszenia 14 Lutego 2021 r.

Szósta Niedziela Zwykła

 1. Od dziś do najbliższej soboty włącznie przeżywamy 54 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia dla grzeszników. Podejmijmy zatem te intencje w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości.

  1. Najbliższa środa, 17 lutego, to Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post. Czas nawrócenia i pokuty. W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00; 15.00 – poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia, 17.00 – dla dzieci i 18.30.Posypanie głów popiołem, na znak gotowości do podjęcia pokuty, w czasie każdej Mszy św.

  2. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani.

  3. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W naszym kościele Droga Krzyżowa - w piątki o godz. 17.15 - dla dzieci i o godz. 18.00 - dla dorosłych. Gorzkie Żale w niedziele o godz. 18.00.

  4. Od Środy Popielcowej do niedzieli Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który daje nam siłę zaczynania od nowa. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła.

  5. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej. Potraktujmy bardzo poważnie to wymaganie prawa kościelnego.

  6. Od Środy Popielcowej, już po raz szósty, w obu warszawskich diecezjach będziemy przeżywać Liturgię Stacyjną. Na wzór tradycji rzymskiej, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejne dni wierni gromadzą się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie zwanych kościołami stacyjnymi. Jest to okazja do zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem. Każdego dnia Wielkiego Postu w wyznaczonym kościele będzie obowiązywał ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi; do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec; o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa; o 19.00 Gorzkie Żale. Na zakończenie Msza św. o godz. 20.00 i Apel Jasnogórski.

   W gablocie na zewnątrz kościoła wywieszony jest pełny wykaz Kościołów Stacyjnych wraz z ramowym programem liturgii obowiązującym w tych kościołach. Nasz kościół będzie Kościołem Stacyjnym 6 marca (sobota). Już dziś wszystkich zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w ten wymiar wielkopostnego nurtu modlitwy.

  7. Ofiary zbierane na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczone będą na Warszawskie Seminarium Duchowne.

  8. Jest czas rozliczania się z Urzędem Podatkowym. Jak co roku możemy sprawić, że 1% naszego podatku dochodowego trafi nie do wspólnego worka podatkowego a bezpośrednio do ludzi potrzebujących pomocy. Jeżeli chcemy przeznaczyć swój 1% na Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a przez nich na Caritas Parafialne, należy to zaznaczyć w wypełnianym przez nas PIT. Sposób wypełnienia odpowiednich rubryk znajdziemy na kartkach, wyłożonych na stoliku z tyłu kościoła.

  9. Pod chórem są do nabycia najnowsze numery czasopism katolickich.