Orszak Wszystkich Świętych - relacja  - Czytaj całość i obejrzyj zdjęcia

W niedzielę, 31 października, podczas mszy dziecięcej, odbył się Orszak Wszystkich Świętych. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją i zdjęciami.

Św. Faustyna, św. Kinga, św. Joanna Beretta Mola, św. Barbara, św. Krzysztof, św. Antoni, św. Albert Chmielowski, św. Jan Paweł II - to tylko niektórzy święci, którzy zagościli w niedzielę w naszym kościele. Nie zabrakło też dwóch aniołów. Dziecięcemu orszakowi towarzyszyły siostry i katechetki - w tym dniu wyjątkowo jako św. Małgorzata Alacoque, św. Klara, bł. Matka Angela (założycielka sióstr Felicjanek), a nawet Matka Boża. Dzieci wniosły do kościoła relikwie świętych, które można było adorować przez cały dzień.

- Dzisiaj świętujemy urodziny naszego kościoła. Urodziny nie byle jakie, bo 610 lat! A każdy święty jest związany ze swoim kościołem. Tu zaczyna się jego świętość - rozpoczął ksiądz proboszcz, przebrany za św. Jana Marię Vianeya, proboszcza z francuskiej miejscowości Ars.

Jaki święty jest związany z naszym kościołem?
16 czerwca 1847 roku w naszym kościele został ochrzczony Adam Chmielowski - późniejszy święty brat Albert Chmielowski. Był artystą malarzem, jednak zostawił wszystko, żeby służyć biednym. W Krakowie założył zgromadzenie albertynów i albertynek, którzy dochodzą do świętości przez pomoc ubogim.

O świętości, czyli o zakochaniu
Każdy może być świętym. Każdy powinien starać się nim być, bo Pan Jezus powiedział 'bądźcie doskonali, jak doskonały jest Wasz Ojciec niebieski'.

- Co trzeba zrobić, żeby być świętym?
- Chodzić na pielgrzymki! Chodzić do kościoła! - dzieci miały wiele propozycji :) Jednak ksiądz proboszcz tłumaczył świętość inaczej:
- Trzeba zakochać się w Panu Jezusie. Bo jeśli ktoś zakochuje się w drugim człowieku, to stara się robić wszystko czego tamten oczekuje. Stara się mu przypodobać. Tak właśnie jest ze świętymi i Panem Jezusem.

Czego oczekuje Pan Jezus?
Wszystko zawarte jest w 10 przykazaniach, przykazaniach kościelnych, Ewangelii, katechizmie, który zawiera specjalną część o tym, jak zostać świętym. Są tam też wypisane uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. Dzięki tym wszystkim narzędziom każdy ma ogromną szansę by być świętym.

Po co są święci?
Po pierwsze są świadectwem, że nasze dążenie do świętości jest możliwe. Po drugie, wstawiają się za nami, pomagają nam modlić się. Za ich wstawiennictwem możemy otrzymywać wiele łask.

- To musimy mocno zapamiętać z tego spotkania. Bo Pan Jezus chce, żeby każdy z nas był świętym - nie tylko przebranym, ale też prawdziwym - przypominał ksiądz proboszcz.

***
Dziękujemy wszystkim za udział, a siostrom i katechetom za przygotowanie!
Do następnego roku!

 
Agata