Wieczór dla Matki Bożej – Czytaj całość i obejrzyj zdjęcia!

We wtorek, 31 maja 2022, w naszym kościele przeżywaliśmy Uroczystość Nawiedzenia NMP – był to dzień patronalny naszej parafii i uroczystość odpustowa. Ten piękny, majowy dzień zakończyliśmy wydarzeniem jakim był Wieczór dla Matki Bożej.

Po wieczornej Mszy Świętej zebraliśmy się na placu kościelnym przy figurze Matki Bożej, by wspólnie śpiewać tradycyjne, polskie pieśni maryjne. Rozpoczęliśmy litanią loretańską. Repertuar i śpiewniki na Wieczór przygotował nasz organista - p.Michał. Część z nas posiłkowała się telefonami w znalezieniu tekstów pieśni. Ponieważ każda pieśń była wykonywana w całości to z zaskoczeniem odkrywaliśmy nieznane dotąd zwrotki, które są zwykle pomijane podczas śpiewu w kościele, a są bardzo aktualne (prośby do Maryi o ochronę przed zarazą i wojną). Śpiew był prowadzony przez uczniów z pobliskiego technikum, którzy grali na gitarze i skrzypcach. W czasie wieczoru ks. Łukasz wygłosił krótkie rozważanie o Matce Bożej.

Spotkanie zakończyliśmy apelem Jasnogórskim.

Wieczór ten był nawiązaniem do polskiej tradycji śpiewania przy wiejskich i polnych kapliczkach. W środku miasta, w otoczeniu zieleni, kwitnących akacji i ogrodowych rabat mogliśmy odczuć ten piękny rys pobożności maryjnej. Wieczór ten był również zwieńczeniem nabożeństw majowych.

I chociaż nie dla wszystkich starczyło krzesełek, tak dużo było uczestników, nie zniechęciło to by wspólnie spędzić przy Matce Bożej czas!

Kalina