Czterdziestogodzinne Nabożeństwo

W środę 7 lipca 2021 r. rozpoczęła się w naszej parafii doroczna adoracja Najświętszego Sakramentu – 2 dniowe nabożeństwo adoracyjne.

Może pojawić się pytanie, czym jest takie nabożeństwo i dlaczego warto w nim uczestniczyć.

Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma bardzo bogatą historię i symbolikę. Jest to jedna z form kultu eucharystycznego. Dawniej polegało na nieustannej, trwającej 40 godzin modlitwie przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem. Nabożeństwo to nawiązuje do przebywania w grobie Pana Jezusa przez 40 godzin. Liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas. Żydzi wędrowali przez pustynię przez 40 lat, tyle czasu padał deszcz w trakcie potopu, przed rozpoczęciem nauczania Pan Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni.

Dawniej nabożeństwo czterdziestogodzinne najczęściej służyło jako wprowadzenie do Wielkiego Postu. Odprawiane w celu pogłębienia wiary i umocnienia relacji z Bogiem. W dzisiejszych czasach ma ono formę dłuższej adoracji, bez określania czasu jej trwania. Nazwa nabożeństwa zachowała się w praktyce duszpasterskiej i zwłaszcza w Polsce określa się nim trzydniową adorację, odbywającą się albo w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem, albo przez kolejne trzy dni do Środy Popielcowej. Nie jest jednak związane wyłącznie z tym okresem liturgicznym. Sprawuje się je również w Adwencie lub przed ważnymi momentami dla danego Kościoła lokalnego.

W naszym Kościele takim ważnym momentem jest rozpoczęcie nowenny do Matki Bożej Królowej Szkaplerza Świętego i Uroczystość Matki Bożej Królowej Szkaplerza Świętego, która odbędzie się 16 lipca 2021. Dlatego wraz z Rodziną Szkaplerzną rozpoczęliśmy wspólną modlitwę.

W środę 7 lipca 2021 r. i w czwartek 8 lipca 2021 r. odbyła się o godz. 15.00 Msza św. ku czci Najświętszego Sakramentu, po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i osobista adoracja do godz. 17.00.

Od godz. 17.00 wspólna modlitwa prowadzona przez Rodzinę Szkaplerzną.

Jest to nasze spotkanie z Panem Jezusem obecnym pod postacią chleba.

Także od środy, 7 lipca 2021 r. rozpoczęliśmy w naszym Kościele ogólnowarszawską Nowennę do Matki Bożej Królowej Szkaplerza Świętego. O godz. 17.00 odbywa się modlitwa prowadzona przez Rodzinę Szkaplerzną, o 18.00 nabożeństwo nowennowe i o 18.30 Msza św. z nauką rekolekcyjną głoszoną przez ojców Redemptorystów.

Taki sam porządek modlitwy będzie przez cały okres trwania Nowenny aż do Uroczystości Matki Bożej Królowej Szkaplerza Świętego 16 lipca 2021 r.

W Parafii szczególnie czcimy Matkę Bożą Szkaplerzną ze względu na obraz, który znajduje się w Kościele w Kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej i wszystkich pragnących włączyć się w ten nurt modlitewny.